Początek

Polska Izba Gospodarcza Rusztowań

Rusztowania w Polsce i Europie

 

Logowanie

Aktualności

Kim jesteśmy?

Baza członków

Członkostwo

Informacje techniczne

Rusztowania
w przepisach

Szkolenia

Kurs montera
r u s z t o w a ń

Współpraca krajowa

Współpraca międzynarodowa

Nierzetelni kontrahenci

Polecamy linki

Reklama

Kwartalnik

Konkurs
Rusztowanie Roku

Podstawowe informacje dotyczące rusztowań w zakresie nazewnictwa, definicji systemów w tym w podziale na rusztowania:
ramowe, modułowe, stojakowe, kozłowe, wspornikowe, specjalne znajdziesz w dziale
Rusztowania
informacje techniczne.

aaa

Kwartalnik 'Rusztowania' - numer 18/2009

Dział: Kwartalnik 'Rusztowania'

Szanowni Czytelnicy!

Tworząc nowy folder reklamowy w swojej firmie napisałem, że "uczestniczyłem w rodzącym się w latach dziewięćdziesiątych rynku rusztowań systemowych w Polsce". Pomimo, że upłynęło już od tamtego czasu prawie dwadzieścia lat, to można śmiało stwierdzić, że branża rusztowań jest bardzo młodą dziedziną polskiej gospodarki i że ciągle jeszcze jest dziedziną nieustabilizowaną. Trudno zaobserwować w rozwoju branży jakąkolwiek cykliczność czy powtarzalność procesów. Można za to wyodrębnić pewne etapy tworzenia się rynku. Pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych charakteryzowała się zajmowaniem przyczółków i organizacją placówek przez duże firmy zagraniczne mające spore tradycje w dziedzinie rusztowań. Druga połowa dekady to zaistnienie rodzimych producentów, którzy przez kilka lat raczkowali, tworząc swoje marki i zdobywając coraz większą rzeszę klientów, a teraz zaczęli wpisywać się w branżę budownictwa i zwiększać swoje znaczenie na rynku. Następnie przyszła wielka fala dominacji rynku wtórnego. Powstały nowe firmy, które wyspecjalizowały się w sprowadzaniu ogromnych ilości używanych rusztowań. Z czasem zmniejszył się napływ starego sprzętu a specjaliści od wtórnego rynku przekształcili się w firmy handlowe, oferujące rusztowania używane i nowe. Dzisiaj obserwujemy tworzenie się nowego zjawiska. Mnogość firm handlowych, z rodowodem opisanym wyżej, wspomagana firmami sprowadzającymi komponenty rusztowaniowe z Azji, na tyle obniżyły standardy jakości, że staje się to niebezpieczne. Przy niskich wymaganiach jakościowych, tolerowanych przez rynek, kwitnie podaż małych firemek, które próbują produkować elementy rusztowań niczym bramy, słupki ogrodzeniowe lub tym podobne nieodpowiedzialne wytrzymałościowo przedmioty. Żeby uświadomić zarówno kupującym, jak i sprzedającym rusztowania, jakie wymagania muszą spełniać komponenty rusztowaniowe, uruchomiliśmy cykl artykułów dotyczących norm, przepisów, własności materiałów używanych do produkcji, a także wymaganych parametrów i jakości wykonania.

W poprzednim numerze jako zwiastun cyklu zamieszczony został tekst dotyczący podstaw śrubowych, dzisiaj zajmujemy się tematem pomostów rusztowaniowych.

Zapraszam do lektury
Zenon Sztobryn
Redaktor Naczelny

Cały numer kwartalnika jest dostępny w postaci pliku PDF.


Pobierz wersje PDF (3.3MB)

Informacje na temat dostępu do wersji PDF lub drukowanej znajdują się tutaj.

Do przeglądania plików PDF można wykorzystać darmowy program Adobe Acrobat Reader.

Spis treści

z życia Izby

  • Forum Rusztowaniowe ŁOCHÓW 2009 - Program Imprezy

przepisy prawne

  • Nowe podejście do problematyki bezpieczeństwa eksploatacji rusztowań w Polsce
  • Nieprawidłowości w eksploatacji rusztowań budowlanych w świetle wyników kontroli PIP w 2008 r.
  • Plan BIOZ a rusztowania

nauka i technika

  • Metody zabezpieczania miejsc załadunku i wyładunku przy zastosowaniu dźwigów budowlanych firmy GEDA-Dechentreietr GmbH & Co. KG w kontekście wejścia w życie nowej Dyrektywy Maszynowej 2006/42/EG z dnia 29.12.2009 r.
  • Rusztowania widziane okiem producenta (cz. 2)
  • Cynkowanie wysokotemperaturowe

reklamy

  • RUX
  • LENAX
  • GEDA

 


Archiwum

Tablica ogłoszeń